2015 Walk-a-Thon Fundraiser!

2015 Walk-a-Thon Fundraiser!

We are raising money so that our great program can continue in the upcoming years. Please help if you can!

The Walk-a-Thon will be held on July 18 from 5pm-7pm at Cane Creek Middle School’s track. Athletes will walk and/or run 5 miles on the track. You can sponsor the team as a whole, or pay for a sponsorship of a single child on this page.

[caldera_form id=”CF5589ab17c5021″]

Download the Walk-a-Thon 2015 packet!




Big Announcements for the Asheville Lightning!

Lots of news in the Asheville Lightning community!

First off, Coach Bill Agrella will be stepping down as head coach of the team. Coach Agrella is tending to some family matters, and has determined that he will be unable to fulfill his role as Head Coach. Coach Lee Pantas will be acting Head Coach for the remainder of the season. Along those same lines, Treasurer Mona Hendrix will also be stepping down from her role. Ruth Moraga will be filling in for the time being. The goal will be to establish new people in those roles on a more permanent basis before next summer.

Finally, due to construction set to begin at AC Reynolds on or around June 12, we will lose that facility as our location. Effective June 15th, we will meet at Cane Creek Middle School’s track. More information about that shift will be forthcoming. Thanks to all of you for your patience as we undergo these significant transitions.

Nice turnout for our first practice!

Nice turnout for our first practice!

If you didn’t make it out today, that’s OK. We have many more practices left! If you are still on the fence about registering, then come and check it out for a few practices first.

Things covered tonight:

1. There is always practice!

2. Bring a water bottle

3. Wear comfortable athletic clothing. You will be moving a lot, and that is difficult to do if you aren’t dressed for it.

4. Respect. For coaches, parents, and for one another.

See all of you Wednesday!

First Practice Scheduled for April 27!

Just 8 more days!

Time: 6:15pm – 8:00pm

Place: A.C. Reynolds High School Track (when facing the school, take the road leading to the right of the school building.) That will put you in the parking lot for the track.

Bring: Water bottle, running shoes, appropriate athletic gear (athletic pants and shirt), and a great attitude! Hope to see all of you there!

 

Developmental Meet Results – 2014

Download results in printable format

2014 Developmental Meet Complete Results

Ages 6-8 Boys 100m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Nicolas Williams 0 Asheville Lightning 16.8 NWI
2 Chyance King 0 Asheville Lightning 17.1 NWI
3 Donavan Gentry 0 Asheville Lightning 18.1 NWI
4 Brandon Pelt 0 Asheville Lightning 20.7 NWI
5 Tobias Green 0 Asheville Lightning 21.4 NWI
6 Quin Perdue 0 Asheville Lightning 21.9 NWI
SCR Liam Weiler 0 Asheville Lightning NT NWI
Ages 6-8 Boys 1500m run
Name Yr Team Time Wind
1 Anthony Rayas Asheville Lightning 09:16.0 NWI
SCR Liam Weiler 0 Asheville Lightning NT NWI
Ages 6-8 Boys 200m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Chyance King 0 Asheville Lightning 35.7 NWI
2 Donavan Gentry 0 Asheville Lightning 38.5 NWI
3 Brandon Pelt 0 Asheville Lightning 49.9 NWI
SCR Nicolas Williams 0 Asheville Lightning NT NWI
Ages 6-8 Boys 400m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Donavan Gentry 0 Asheville Lightning 01:24.0 NWI
2 Nicolas Williams 0 Asheville Lightning 01:26.0 NWI
3 Julian Nejezchleb 0 Asheville Lightning 01:33.0 NWI
4 Brandon Pelt 0 Asheville Lightning 01:43.0 NWI
SCR David Rose 0 Asheville Lightning NT NWI
Ages 6-8 Boys Mini Javelin Javelin
Name Yr Team Mark
1 Quin Perdue 0 Asheville Lightning 16-03
Ages 6-8 Boys Long Jump Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Liam Weiler 0 Asheville Lightning 8-07.50 NWI
2 Chyance King 0 Asheville Lightning 8-05.25 NWI
3 Julian Nejezchleb 0 Asheville Lightning 8-05.00 NWI
4 Quin Perdue 0 Asheville Lightning 7-01.00 NWI
5 Tobias Green 0 Asheville Lightning 6-11.00 NWI
SCR David Rose 0 Asheville Lightning ND
Ages 6-8 Girls 100m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Aleysha Hill 0 Asheville Lightning 16.9 NWI
2 Kenia Rayas Asheville Lightning 24 NWI
3 Julianne Freeman 0 Asheville Lightning 24.3 NWI
Ages 6-8 Girls 1500m run
Name Yr Team Time Wind
1 Lilah Nejezchleb 0 Asheville Lightning 08:33.0 NWI
Ages 6-8 Girls 200m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Aleysha Hill 0 Asheville Lightning 35.4 NWI
2 Paran Peters 0 Asheville Lightning 46.9 NWI
3 Kenia Rayas Asheville Lightning 54.9 NWI
4 Julianne Freeman 0 Asheville Lightning 01:01.0 NWI
Ages 6-8 Girls 400m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Emily Kania 0 Asheville Lightning 01:39.0 NWI
2 Paran Peters 0 Asheville Lightning 01:46.0 NWI
3 Lilah Nejezchleb 0 Asheville Lightning 02:07.0 NWI
Ages 6-8 Girls Long Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Aleysha Hill 0 Asheville Lightning 7-11.50 NWI
2 Emily Kania 0 Asheville Lightning 6-10.00 NWI
3 Kenia Rayas Asheville Lightning 6-09.75 NWI
4 Julianne Freeman 0 Asheville Lightning 4-11.50 NWI
Ages 6-8 Girls Shot Put
Name Yr Team Mark Wind
1 Emily Kania 0 Asheville Lightning 6-09.00
Ages 6-8 Boys 800m run
Name Yr Team Time Wind
1 Julian Nejezchleb 0 Asheville Lightning 03:20.0 NWI
2 Liam Weiler 0 Asheville Lightning 03:38.0 NWI
3 Anthony Rayas Asheville Lightning 04:21.0 NWI
Ages 6-8 Girls 800m run
Name Yr Team Time Wind
1 Paran Peters 0 Asheville Lightning 04:34.0 NWI
2 Lilah Nejezchleb 0 Asheville Lightning 05:03.0 NWI
Ages 9-10 Boys 400m dash
Name Yr Team Time
1 Zack Myers 0 Asheville Lightning 01:24.0
2 toby schueltze 0 Fast Twitch Track Club 01:32.0
Ages 9-10 Boys 800m run
Name Yr Team Time
1 toby schueltze 0 Fast Twitch Track Club 03:52.0
Ages 9-10 Boys High Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Zack Myers 0 Asheville Lightning 3-06.00
SCR Owen Cranston 0 Lee County Track Club NH
Ages 9-10 Boys Mini Javelin
Name Yr Team Mark Wind
1 Jesse Shelton Unattached 68-03
2 Hunter Sharp 0 Asheville Lightning 47-03
 Ages 9-10 Boys Long Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Zack Myers 0 Asheville Lightning 11-01.00 NWI
2 Jesse Shelton Unattached 10-02.50 NWI
Ages 9-10 Boys Shot Put
Name Yr Team Mark Wind
1 Jesse Shelton Unattached 21-00.00
2 Zack Myers 0 Asheville Lightning 16-07.00
3 Hunter Sharp 0 Asheville Lightning 12-03.00
Ages 9-10 Girls 100m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Selah Peters 0 Asheville Lightning 17.2
Ages 9-10 Girls 1500m Race Walk
Name Yr Team Time Wind
1 Jia Hind 0 Asheville Lightning 10:38.0
Ages 9-10 Girls 200m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Selah Peters 0 Asheville Lightning 37.4
Ages 9-10 Girls 400m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Selah Peters 0 Asheville Lightning 01:26.0
2 Sally Thornburg 0 Asheville Lightning 01:31.0
SCR Kourtney Thompson 0 Lee County Track Club NT
Ages 9-10 Girls 800m run
Name Yr Time Wind
1 Sally Thornburg 0 Asheville Lightning 03:43.0
Ages 9-10 Girls Mini Javelin
Name Yr Team Mark Wind
1 Olivia Moraga 0 Asheville Lightning 41-06
Ages 9-10 Girls Shot Put
Name Yr Team Mark Wind
1 Olivia Moraga 0 Asheville Lightning 14-09.00
2 Sally Thornburg 0 Asheville Lightning 11-05.50
Ages 11-12 Boys 100m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Ayran Lee 0 Asheville Lightning 13.9
2 sam suttles 6 Fast Twitch Track Club 14.2 0.14
3 Seth Bellamy 0 Asheville Lightning 14.2 0.19
4 sam hopper fisher 6 Fast Twitch Track Club 16.7
SCR Talla Fall 0 Asheville Lightning NT
SCR Adam Kendrick 6 Fast Twitch Track Club NT
Ages 11-12 Boys 1500m run
Name Yr Team Time Wind
1 William Pooser 0 Asheville Lightning 05:50.0
Ages 11-12 Boys 200m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Ayran Lee 0 Asheville Lightning 29.9
2 Adam Kendrick 6 Fast Twitch Track Club 31.1
3 Seth Bellamy 0 Asheville Lightning 32.3
SCR Talla Fall 0 Asheville Lightning NT
SCR Joseph Rath 0 Asheville Lightning NT
Ages 11-12 Boys 3000m run
Name Yr Team Time Wind
1 William Pooser 0 Asheville Lightning 11:57.0
Ages 11-12 Boys 400m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Adam Kendrick 6 Fast Twitch Track Club 01:09.0
2 sam suttles 6 Fast Twitch Track Club 01:14.0
3 Joseph Rath 0 Asheville Lightning 01:20.0
4 sam hopper fisher 6 Fast Twitch Track Club 01:24.0
5 Adam Porter 0 Asheville Lightning 01:25.0
6 William Barlow 0 Asheville Lightning 01:28.0
7 Zachary Orr 0 Asheville Lightning 01:37.0
SCR Seth Bellamy 0 Asheville Lightning NT
Ages 11-12 Boys 800m run
Name Yr Team Time Wind
1 Adam Porter 0 Asheville Lightning 03:15.0
2 Zachary Orr 0 Asheville Lightning 03:53.0
SCR Braden Fiore-Kral 0 Asheville Lightning NT
Ages 11-12 Boys Discus
Name Yr Team Mark Wind
1 Max Masiello Asheville Lightning 46-11
2 Owen Koppe 8 Asheville Lightning 45-04
3 Michael Simoncic 0 Unattached 41-02
Ages 11-12 Boys Mini Javelin
Name Yr Team Mark Wind
1 Max Masiello Asheville Lightning 67-01
2 Michael Simoncic 0 Unattached 60-02
3 Jay Wright 0 Asheville Lightning 57-03
4 William Barlow 0 Asheville Lightning 41-04
5 Zachary Orr 0 Asheville Lightning 31-01
Ages 11-12 Boys Long Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Ayran Lee 0 Asheville Lightning 13-06.00 NWI
2 Joseph Rath 0 Asheville Lightning 11-05.00 NWI
3 William Barlow 0 Asheville Lightning 10-09.00 NWI
4 Asher Nejezchleb 0 Asheville Lightning 9-01.00 NWI
SCR Talla Fall 0 Asheville Lightning ND
Ages 11-12 Boys Shot Put
Name Yr Team Mark Wind
1 Max Masiello Asheville Lightning 20-06.50
2 Michael Simoncic 0 Unattached 19-08.00
3 Owen Koppe 8 Asheville Lightning 19-06.00
4 Jay Wright 0 Asheville Lightning 17-05.00
Ages 11-12 Girls 100m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Riley Sharp 0 Asheville Lightning 14.8
2 Claire Butcher Asheville Lightning 15.4
3 Skylar Hollifield-Wig 0 Asheville Lightning 15.9
4 Sophia Pereda 0 Asheville Lightning 16
5 Lauren Turner 0 Fast Twitch Track Club 16.4
Ages 11-12 Girls 1500m run
Name Yr Team Time Wind
1 Nikki Schedivy 0 Asheville Lightning 05:52.0
2 Lee Kania 0 Asheville Lightning 06:19.0
3 Nardos Cole 0 Asheville Lightning 06:21.0
Ages 11-12 Girls 200m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Riley Sharp 0 Asheville Lightning 32.2
2 Claire Butcher Asheville Lightning 33.5
3 Skylar Hollifield-Wig 0 Asheville Lightning 33.6
4 Sophia Pereda 0 Asheville Lightning 34.1
5 Kennedi Green 0 Asheville Lightning 37.4
Ages 11-12 Girls 3000m run
Name Yr Team Time Wind
1 Nikki Schedivy 0 Asheville Lightning 12:03.0
2 Nardos Cole 0 Asheville Lightning 13:14.0
Ages 11-12 Girls 400m dash
Name Yr Team Time Wind
1 ashanti cobb 6 Fast Twitch Track Club 01:13.6
2 Samarrah Tucker 0 Asheville Lightning 01:13.9
3 Claire Butcher Asheville Lightning 01:14.0
4 Lauren Turner 0 Fast Twitch Track Club 01:23.0
5 Nikki Schedivy 0 Asheville Lightning 01:26.0
Ages 11-12 Girls 800m run
Name Yr Team Time Wind
1 Nardos Cole 0 Asheville Lightning 03:03.0
2 Samarrah Tucker 0 Asheville Lightning 03:14.0
Ages 11-12 Girls 80m hurdles
Name Yr Team Time Wind
1 Lee Kania 0 Asheville Lightning 16.7
2 Skylar Hollifield-Wig 0 Asheville Lightning 17.7
Ages 11-12 Girls High Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Lee Kania 0 Asheville Lightning 3-06.00
1 Madeline Ellis 0 Asheville Lightning 3-06.00
Ages 11-12 Girls Long Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 ashanti cobb 6 Fast Twitch Track Club 13-01.50 NWI
2 Lee Kania 0 Asheville Lightning 10-02.25 NWI
3 Kennedi Green 0 Asheville Lightning Ages 9-10.25 NWI
4 Madeline Ellis 0 Asheville Lightning 9-09.25 NWI
Ages 11-12 Boys 1500m race walk
Name Yr Team Time Wind
1 Owen Koppe 8 Asheville Lightning 10:26.0
Ages 13-14 Boys 100m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Kevin Snyder 7 Fast Twitch Track Club 12.1
2 kenan hines 8 Fast Twitch Track Club 12.8
3 Cole Doster 0 Asheville Lightning 15.1
4 Noah Plunkard 0 Asheville Lightning 15.5
SCR Santez Booze 7 Fast Twitch Track Club NT
Ages 13-14 Boys 1500m run
Name Yr Team Time Wind
1 jack sandstedt 8 Fast Twitch Track Club 04:34.0
2 Caleb Tucker 0 Asheville Lightning 05:31.0
3 Jaks Ashley 8 Fast Twitch Track Club 05:33.0
4 Andrew Shimshock 0 Asheville Lightning 06:43.0
SCR Andrew Webb 0 Asheville Lightning NT
Ages 13-14 Boys 200m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Keyvaun Hines Fast Twitch Track Club 24.9
2 Santez Booze 7 Fast Twitch Track Club 25.6
3 kenan hines 8 Fast Twitch Track Club 25.7
4 Cole Doster 0 Asheville Lightning 30.3
5 Noah Plunkard 0 Asheville Lightning 33.6
SCR Kevin Snyder 7 Fast Twitch Track Club NT
Ages 13-14 Boys 3000m run
Name Yr Team Time Wind
1 Andrew Shimshock 0 Asheville Lightning 13:55.0
SCR Hudson Koch 0 Asheville Lightning NT
SCR Andrew Webb 0 Asheville Lightning NT
Ages 13-14 Boys 400m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Santez Booze 7 Fast Twitch Track Club 58
2 Keyvaun Cobb 8 Fast Twitch Track Club 58.8
3 Cole Doster 0 Asheville Lightning 01:12.0
4 Andrew Shimshock 0 Asheville Lightning 01:29.0
SCR Corey Clement Fast Twitch Track Cl NT
Ages 13-14 Boys 800m run
Name Yr Team Time Wind
1 Caleb Tucker 0 Asheville Lightning 02:46.0
2 Cole Doster 0 Asheville Lightning 03:00.0
3 James Rose 0 Asheville Lightning 03:03.0
SCR Andrew Shimshock 0 Asheville Lightning NT
SCR Andrew Webb 0 Asheville Lightning NT
Ages 13-14 Boys Discus
Name Yr Team Mark Wind
1 Justus Shelton Unattached 73-01
SCR Andrew Leota 8 Fast Twitch Track Club ND
Ages 13-14 Boys High Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Tucker Evans 0 Asheville Lightning 5-06.00
2 demo paulk 8 Fast Twitch Track Club 5-04.00
3 Justus Shelton Unattached
Ages 13-14 Boys Long Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Kevin Snyder 7 Fast Twitch Track Club 18-05.50 NWI
2 Justus Shelton Unattached NWI
SCR Corey Clement Fast Twitch Track Club Cl ND
Ages 13-14 Boys Shot Put
Name Yr Team Mark Wind
1 Justus Shelton Unattached 24-08.75
SCR Andrew Leota 8 Fast Twitch Track Club ND
Ages 13-14 Girls 100m hurdles
Name Yr Team Time Wind
1 Jordyn Kessinger 0 Asheville Lightning 20.4
Ages 13-14 Girls 100m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Hebron Cole 0 Asheville Lightning 16.4
Ages 13-14 Girls 1500m run
Name Yr Team Time Wind
1 emily frye 7 Fast Twitch Track Club 06:26.0
Ages 13-14 Girls 200m hurdles
Name Yr Team Time Wind
1 Jordyn Kessinger 0 Asheville Lightning 36.3
Ages 13-14 Girls 200m dash
Name Yr Team Time Wind
1 ava freeman 9 Fast Twitch Track Club 30
2 Emmie Kendrick 0 Fast Twitch Track Club 31.1
3 Hebron Cole 0 Asheville Lightning 35.6
SCR elyse kizer 7 Fast Twitch Track Club NT
SCR Abbie Suttles 7 Fast Twitch Track Club NT
Ages 13-14 Girls 400m dash
Name Yr Team Time Wind
1 ava freeman 9 Fast Twitch Track Club 01:08.0
2 Emmie Kendrick 0 Fast Twitch Track Club 01:09.0
3 elyse kizer 7 Fast Twitch Track Club 01:12.0
4 Jordyn Kessinger 0 Asheville Lightning 01:17.0
5 emily frye 7 Fast Twitch Track Club 01:25.0
Ages 13-14 Girls Discus
Name Yr Team Mark Wind
1 Noela Moraga 0 Asheville Lightning 54-08
2 Taylor Casteel 0 Unattached 54-03
3 Savannah Sharp 0 Asheville Lightning 48-02
Ages 13-14 Girls High Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Jordyn Kessinger 0 Asheville Lightning 4-05.00
2 Carly Koppe 0 Asheville Lightning 4-02.00
Ages 13-14 Girls Long Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Carly Koppe 0 Asheville Lightning 12-03.50 NWI
2 Hebron Cole 0 Asheville Lightning 10-06.50 NWI
Ages 13-14 Girls Shot Put
Name Yr Team Mark Wind
1 Noela Moraga 0 Asheville Lightning 24-03.00
2 Savannah Sharp 0 Asheville Lightning 15-11.00
Ages 13-14 Boys Triple Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Keyvaun Cobb 8 Fast Twitch Track Club 35-03.00 NWI
Ages 13-14 Girls Mini Javelin
Name Yr Team Mark Wind
1 Taylor Casteel 0 Unattached 58-05
2 Hebron Cole 0 Asheville Lightning 45-08
3 Noela Moraga 0 Asheville Lightning 43-05
4 Savannah Sharp 0 Asheville Lightning 36-00
Ages 15-16 Boys 1500m run
Name Yr Team Time Wind
1 davis turner 8 Fast Twitch Track Club 04:33.0
SCR Hunter Koch 0 Asheville Lightning NT
SCR Nick Grubb 9 Lee County Track Club NT
Ages 15-16 Boys 3000m run
Name Yr Team Time Wind
1 Hunter Koch 0 Asheville Lightning 13:39.0
SCR Nick Grubb 9 Lee County Track Club NT
Ages 15-16 Boys 800m run
Name Yr Team Time Wind
1 Hunter Koch 0 Asheville Lightning 02:49.0
SCR Nick Grubb 9 Lee County Track Club NT
Ages 15-16 Boys High Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Maktar Fall 0 Asheville Lightning 4-08.00
Ages 15-16 Boys Long Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Maktar Fall 0 Asheville Lightning 14-08.50 NWI
2 DoMini Javelinc Wright 0 Asheville Lightning 14-05.75 NWI
Ages 15-16 Boys 100m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Brandon Kilgo 0 Fast Twitch Track Club 11.9
2 Tadji Scott Fast Twitch Track Club 12.1
3 DoMini Javelinc Wright 0 Asheville Lightning 12.8
4 Christopher Williams 0 Asheville Lightning 13.6
5 Alex Harvey 0 Asheville Lightning 14
Ages 15-16 Boys 200m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Brandon Kilgo 0 Fast Twitch Track Club 24.1
2 DoMini Javelinc Wright 0 Asheville Lightning 28.2
3 Alex Harvey 0 Asheville Lightning 29.1
SCR Maktar Fall 0 Asheville Lightning NT
SCR Christopher Williams 0 Asheville Lightning NT
Ages 15-16 Boys 400m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Tadji Scott Fast Twitch Track Club 57.7
2 DoMini Javelinc Wright 0 Asheville Lightning 01:00.0
3 Alex Harvey 0 Asheville Lightning 01:04.0
SCR Nick Grubb 9 Lee County Track Club NT
Ages 15-16 Boys Discus
Name Yr Team Mark Wind
1 Chase Casteel 0 Unattached 106-02
2 Garrett Reeves 0 Asheville Lightning 70-01
SCR Nick Grubb 9 Lee County Track Club ND
Ages 15-16 Boys Shot Put
Name Yr Team Mark Wind
1 Garrett Reeves 0 Asheville Lightning 28-06.00
Ages 15-16 Girls 800m run
Name Yr Team Time Wind
1 Elise Wright 0 Asheville Lightning 02:58.0
Ages 15-16 Girls High Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 emma metzger 9 Fast Twitch Track Club 4-06.00
Ages 15-16 Girls Long Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Elyse King 9 Asheville Lightning 17-01.50 NWI
2 emma metzger 9 Fast Twitch Track Club 12-00.75 NWI
3 Avery Fleeman 0 Asheville Lightning 11-02.25 NWI
Ages 15-16 Girls Triple
Name Yr Team Mark Wind
1 Alessandrea King 9 Fleet Express Track 29-05.50 NWI
Ages 15-16 Girls 4x100m relay
Team Time
SCR Fleet Express Track NT
1) Kate Cashman 2) Alessandrea
3) Naomi Lytle 4) Gracie
Ages 15-16 Girls 100m dash
Name Yr Team Time Wind
1 keira van Hanken 7 Fast Twitch Track Club 13.5
2 Naomi Lytle 9 Fleet Express Track 14
SCR Elyse King 9 Asheville Lightning NT
SCR Alessandrea King 9 Fleet Express Track NT
Ages 15-16 Girls 200m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Elyse King 9 Asheville Lightning 26.4
2 Kate Cashman 9 Fleet Express Track 29.3
Ages 15-16 Girls 400m dash
Name Yr Team Time Wind
1 keira van Hanken 7 Fast Twitch Track Club 01:05.0
2 Elise Wright 0 Asheville Lightning 01:09.0
Ages 15-16 Girls 3000m racewalk
Name Yr Team Time Wind
1 Avery Hind 0 Asheville Lightning 18:05.0
Ages 15-16 Boys Mini Javelin
Name Yr Team Mark Wind
1 Garrett Reeves 0 Asheville Lightning 112-11
2 Chase Casteel 0 Unattached 93-08
SCR Jay Wright 0 Asheville Lightning ND
Ages 17-18 Boys 1500m run
Name Yr Team Time Wind
1 Tyerell Hughes 0 Asheville Lightning 04:53.0
Ages 17-18 Boys 3000m run
Name Yr Team Time Wind
1 Garrett Ruley 0 Asheville Lightning 09:28.0
2 Tyerell Hughes 0 Asheville Lightning 10:29.0
Ages 17-18 Boys 800m run
Name Yr Team Time Wind
1 Brady Smith 10 Asheville Lightning 02:10.0
2 Tyerell Hughes 0 Asheville Lightning 02:27.0
Ages 17-18 Boys High Jump
Name Yr Team Time Wind
SCR Armond Shaw 11 Lee County Track Club NH
Ages 17-18 Boys 200m dash
Name Yr Team Time Wind
SCR Armond Shaw 11 Lee County Track Club NT
Ages 17-18 Boys 400m dash
Name Yr Team Time Wind
1 Tyerell Hughes 0 Asheville Lightning 01:00.0
SCR Armond Shaw 11 Lee County Track Club NT
Ages 17-18 Girls 1500m run
Name Yr Team Time Wind
1 Sue Kania 0 Asheville Lightning 06:13.0
Ages 17-18 Girls 100m hurdles
Name Yr Team Time Wind
1 Hunter Denney 12 Fleet Express Track 18.2
Ages 17-18 Girls High Jump
Name Yr Team Mark Wind
1 Hunter Denney 12 Fleet Express Track 4-06.00
Ages 17-18 Girls Discus
Name Yr Team Mark Wind
1 Sue Kania 0 Asheville Lightning 63-06
Ages 17-18 Girls Shot Put
Name Yr Team Mark Wind
1 Sue Kania 0 Asheville Lightning 17-05.50
Ages 17-18 Girls 3000m Racewalk
Name Yr Team Time Wind
1 Sue Kania 0 Asheville Lightning 18:39.0